headerphoto

Výroba úlů

Výroba úlů se zaměřuje pouze na tenkostěnné nástavkové úly. Které sami používáme a máme s nimi letité zkušenosti. Jak s použitím, tak s výrobou.

Mimo doplňkového sortimentu, jako jsou polystyrénové plemenáče a výhledově sluneční tavidla, nabízíme pouze dva typy úlů. Bohužel nejvíce žádaný čtvercový úl na rámky 39 x 24 a světovou klasiku Langstroth v české modifikaci se stěnou nástavku síly 25 mm.

Vše ostatní jako jsou oplodňáčky, přepravní bedny, rojáky atd. v nabídce nemáme.

Obchodní podmínky

Výroba je vedena jako živnost.

Objednávky přijímáme telefonicky, ale lépe písemně – pokud možno elektronicky.

Bohužel většina sortimentu není skladem. Přibližný termín dodání se dohaduje při objednávce.

Odběr zboží je možný osobně s úhradou hotově. Nebo zasláním na dobírku Českou poštou. V ceně 200 Kč za balík 20 - 30 kg a 150 Kč za balík 10 - 20 kg.

 

Nástavkový úl Langstroth

Jedná se o světově nejrozšířenější typ úlu. I když je jeho historie podstatně delší než u naší 39x24, vyvaroval se několika zásadních nedostatků. V celém systému je dodržena včelí mezera - včely nikde zbytečně netmelí. Rámek je dostatečně masivní - má delší životnost, pevnost, neulamují se mu "ouška". Dno je celozasíťované, podložka a zároveň uzávěr potřebný při léčení včelstev je umístěn pod sítem. Hlavní výhodou tohoto konstrukčního řešení je možnost sledování letních denních spadů roztoče, bez rušení včel a tím i nepříjemného obtěžování včelami. Fundovanými pokusy je dostatečně dokázáno, že při použití delšího rámku není zapotřebí úl izolovat. Naše úly mají sílu stěny nástavku 25 mm - i když ve světě je častěji 3/4 coulu (cca 19 mm). Všechny části úlu zakoupeného u nás jsou plně kompatibilní s Langstrothy vyráběnými v ČR. Úly jsou vyráběny z borovice vejmutovky případně ze smrku. Krabicové víko vysoké 60mm se třemi centimetry polystirenu z pozinkovaného plechu. Úl lze pořídit v několika modifikacích vzhledem k výšce rámku. Rámek originál 448x232 mm, je na ošetřování obdobný jako 39x24. Dále nízkonástavkové varianty 159 a 185 mm. Hlavní výhodou je možnost včelaření spíše s nástavky než s rámky. Další variantou použití rámků 286 + 159 nebo 137 mm. Tu však vřele nedoporučuji - malé plodiště. A nebo dva originál nástavky + několik medníků s rámkem 137 případně 159 mm. V Langstothech lze včelařit jak se 3 včelstvy, tak s 3000 včelstvy v zásadě pořád se stejným způsobem ošetřování.

Zajímavé informace na téma Langstroth najdete na stránkách PSNV.

Nástavkový úl 39 x

Úly rámkové míry 39 x různé výšky vyrábíme v tenkostěnné variantě a bez falců. Tyto úly jsou vhodné pro obměnu všech starších úlu na tuto míru za použití stávajících rámků a souší. Takovéto výměny nedoporučuji. Vzhledem k vývoji plemenného materiálu a možnostem využití nejrůznějších moderních technologií, všem vřele doporučuji využít delší rámkovou míru. Dna a víka u těchto úlů jsou principielně stejná s předchozími. Výška nástavků vychází z výšky rámku plus 8 -10 milimetrů.

Optimal

Lze po dohodě, minimálně 10 ks kompletních úlů.